Çevre Festivali

Çevre Festivali

MURATPAŞA ÇEVRE FESTİVALİ HAKKINDA

Muratpaşa Çevre Festivali; Antalya Muratpaşa Belediyesi ve Aktiffelsefe Derneği işbirliği ile 20-21-22 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Antalya’da  doğaya ve çevreye, ekolojiye, hayvanlara, bitkilere, dünyaya aklımızı ve kalbimizi açacağımız bir Çevre Festivali çevre gönüllülerle buluştu.. Birçok keyifli  atölye çalışmaları ile doğayla ve kendimizle barışık bir yaşam oluşturmak için yeteneklerimizi geliştirerek ve çevremize faydalı oldu.

Festivali özel bir zamanda gerçekleştirildi. : 22 Nisan Dünya  (Earth Day) Günü 1970’de başlamış olan ve her yıl kutlanan, günümüzde 192 ülkeden 50.000'den fazla ortak organizasyonla 1 milyardan fazla kişinin yer aldığı küresel bir olay ve şu anda dünyanın en büyük sivil odaklı çevre etkinliğidir. Bu festival ile aynı zamanda Dünya Gününe destek verildi.

Çevre değerlerine saygılı bir toplumsal düzen, toplumu oluşturan bireylerin doğru bilgiye ulaşması ve sonrasında oluşacak bilinç ve davranışlar bütününe bağlıdır. Sağlıklı bir doğa, ayni zamanda sağlıklı bir ekonomi ve sağlıklı bir halk demektir.
Uzman konukların söyleşileri ile Gıda ve Ekoloji, Tarım ve tohumla ilgili gerçekler, şehirde ekolojik yaşam gibi pek çok konuda bilgiler alacak  ve onlara sorular sorabileceksiniz. Daha iyi bir çevre ortak paydasında hareket eden birçok sivil toplum örgütü ve gruplarla temas etmek tanışmak ve çalışmaları hakkında bilgi almak ve destek olmak isteyenler için burada olacaklar. Çevre ve  ekoloji  ile ilgili kitap ve yayınevlerine stantlarına ulaşıldı.

Yerel tohumlara ulaşabilecek ve temaslar kurulabildi.. Çocuklar için özel tiyatral animasyonlar,  Belgesel film gösterimleri, konserler, sergiler, sahne etkinlikleri, hepsi ve fazlası 20-22 nisan tarihleri arasında Antalya’da Muratpaşa Kent Meydanı’nda siz doğa severlerle paylaşıldı.

Muratpaşa Belediyesi, çevrenin değerini benimseyerek başlattığı Çevreci Komşu Kart Projesi ile atıkların kaynağında ayrıştırılmasını sağlayarak attığı adıma yeni bir halka daha ekleyerek ulusal çapta katılımlarla ve çevre ile ilgili aynı duyarlılığı paylaştığı Aktiffelsefe’nin 28 yıllık çevre ve ekoloji üzerine gerçekleştirdiği yüzlerce  ulusal ve uluslararası faaliyetler ve gönüllü organizasyon yeteneğiyle birlikte Muratpaşa Çevre Festivali’ni gerçekleştirdi.

Plastik kirlilik, gezegenimiz için iklim değişikliğiyle rekabet eden gerçek ve büyüyen bir tehdit. Deniz canlılarının yaralanmasından insan hormonlarını bozmaya kadar, plastik kirliliği yıkıcı bir etkiye sahiptir. İyi haber şu ki bu sorunu çözebiliriz. Vatandaşlar plastik kirliliğin sona erdirilmesi için bir eylemci rol oynayabilir.

EKOLOJİ NEDİR ?

Ekoloji kelime kökeni oikos ve logos’tan gelmektedir. Oikos: Yaşadığımız dünya, yeryüzü, evimiz, yurdumuzdur.  Logos: Bilim, kelam, sözdür. Yani Ekoloji yaşadığımız dünyanın, yeryüzünün, evimizin bilimi, sözüdür. Bugün artık sormayı unuttuğumuz sorulardan bahsedebiliriz, Ben kimim? İnsan nedir? Evren nedir? İnsan ve evren arasındaki bağ, doğa ve insan arasındaki bağ... Yaşadığımız dünyanın bilgisinden-oikos logos- ne kadar haberdarız?  Ekoloji bilimi bugün çok farklı bilim disiplinleri ile incelenmeye ve anlaşılmaya devam etmektedir.

NEDEN ÇEVRE FESTİVALİ ?

Çevre bilincini artırmak ve toplumda bu konuda bir birlik sağlamak için,
Atölyeler, tiyatro, sinema , konser, karikatür  gibi faaliyetlerle akılda kalıcı mesajlar vermek için,
Çocukların kalbinde  doğa sevgisi oluşturmak için,
Doğal gıdalar kullanmak, organik tarım ve yerel tohumu kullanımı konusunda yardım etmek için,
Kirliliği önlemek, atık dönüşümü, temizlik kampanyaları, ekolojik temizlik ürünleri yapımı gibi konularda yapılan çalışmaları öğrenmek için,
Çevreye yarar sağlayan  çalışmalarla ilgili eğitimler almak ve atölyelere katılmak için,
Doğanın verimliliğini vurgulamak ve rant uğruna tahrip edilen çevrenin aslında zenginlik değil tersine sosyal , ekonomik ve çevresel zarar getirdiğini uzmanlardan öğrenmek için,
Tüm canlı varlıkların yaşam haklarını hatırlamak için, Çevre hepimizin olduğu için onu korumayı sadece devletten beklemeden toplumla bütünleşerek onu hep birlikte korumayı sağlamak için bir çevre festivali düzenliyoruz.

 

Konular

© Copyright-2018 Tüm Hakları Saklıdır - Alakır Dergisi