Gazi Salih Kaymak

Gazi Salih Kaymak

Gazi Salih Kaymak  1900 ( 1316 ) yılında Elmalı- Düden köyünde doğmuştur. ( ölümü 14,08,1978) ve daha sonra Antalya Kumluca’ya göç der. Daha 20 yaşında askere çağrılır ve Kurtuluş savaşının içinde ve cephelerinde kendini bulur. Önce Adana, Mersin ardından Sakarya, Eskişehir, Kütahya, Dumlupınar,ve Afyon cephelerinde savaşmıştır. 1920 yılı bu önlemlerle geçirildi. 1921 yılı ise İnönü, Eskişehir-Kütahya ve Sakarya Savaşları'nın yapıldığı yıl olduğu için, para sıkıntısı en üst düzeye ulaştı. Cephane ve malzeme yokluğu I. İnönü Savaşı'nda kendini gösterdi. 10 Ocak günü cepheden, cephane olmadığı için yenilmek üzere olunduğu haberleri geliyordu.

 

 Fevzi Paşa cephe Komutanı'na telgrafla "Size bir tren cephane gönderdim. Elinize varıncaya kadar mukavemet imkanını temin ediniz." yanıtını verdi. Oysa bir kaç sandık cephane ancak bulunabilmişti. Bu çaresiz durumda askere moral gönderen Fevzi Paşa'nın gözyaşlarını tutamadığı acı bir gerçektir. II. İnönü Savaşı da aynı kıt olanaklarla sürdürüldü. Eskişehir-Kütahya taarruzuna başlayan Yunanlıların ordularını ve kaynaklarını iki kat arttırmalarına karşılık Türkiye'nin kaynakIarı bu hıza yetmedi. Bu sebeple Başkomutan "Tekalif-i Milliye Emirleri" ile yeni bir gelir kaynağına başvurup, halktan bir çift çoraba kadar vergi almak zorunda kaldı. Sakarya Savaşı bu yöntemlerle kazanıldı. Bu muharabelerin içinde Gazi Salih Kaymak da vardı.  

 

            Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz öncesi gizlilik prensibi içerisinde Türk ordusunun hazırlıklarını tamamlamış; cephe hattına yaptığı gezilerle ordunun genel durumu yanında harbe hazırlık durumunu yerinde incelemiştir. 27 Mart – 4 Nisan 1922 tarihlerini kapsayan Batı Cephesi’ne yönelik teftiş gezisine Sovyet elçi Başkomutan Mustafa Kemal Paşa heyetle birlikte Ankara’ya döndükten sonra 12 Nisan 1922 tarihinde yapılması plânlanan 5. Süvari Kolordusu manevrasını izlemek üzere Ilgın’a gitmiştir. Havaların yağmurlu geçmesinden dolayı 15 Nisan 1922 günü icra edilen ve iki süvari tümeninin katılımı ile gerçekleştirilen manevra başarılı geçmiştir. Mustafa Kemal Paşanın da haklı olarak gurur duymasına neden olan iyi eğitimli süvariler, Ağustos ayında başlayacak olan Büyük Taarruz harekâtında yıldırım hızıyla İzmir önlerine ulaşacaklardı.Rus Büyükelçisi Aralov ile Azerbaycan elçisi Abilov da katılmıştır . Süvari manevrası içinde Gazi Salih Kaymak vardır..

 

            Ahır dağlarından geçen süvarilerimiz 26 Ağustos sabahı 05:00’de başlayan top atışıyla ileri atılmak için can atarlar. Sabah 08:30’da Sincanlı mevkiine inerler. Sandıklı- Afyon yolu garanti altına alınınca telsizler ve diğer iletişim araçları getirilir. Fahrettin Altay komutasındaki bu cengaver Beşinci Kolordu saat 09:00 olduğunda Yunan piyadesinin arkasındadır. Bu durum karşı tarafta ciddi bir telaşa sebebiyet verir. Çiğiltepe- Tınaztepe ardındaki Yunan bağlantı hatları kesilir. Başkimse Tren İstasyonu, ilk imha edilen Yunan ikmal hatlarındandır. Burada Teğmen Selahaddin ve 4 asker şehit olur. Türk ordusu Türk süvarisi ilerlemeye devam eder ve Okucak Köyü’nün yandığını görürler. Köydeki kadın ve çocukların yakıldığını Fahrettin Altay anılarında yazar. Bu savaşların içinde Gazi Salih Kaymak da vardır. 28 Ağustos tarihinde Yunanlıların İzmir yoluna doğru kontrollü takibat devam ederMustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da örgütlenmesi, yavaş yavaş sonuçlarını vermeye başlamış; 1. İnönü, 2. İnönü ve Sakarya savaşlarından sonra Dumlupınar Baskumandanlik Meydan Savaşı’nda da büyük bir yenilgiye uğrayan Yunan ordusu, İzmir’e dogru kaçmaya devam ediyordu. Manisa, geride bıraktıkları şehir ve kasabaları yakıp yıkan Yunan ordusundan nihayet 8 Eylül günü kurtarıldı. Yunan ordusu ise bir gün sonra 9 Eylül 1922’de İzmir’den denize döküldü. Bu savaşların tamamında Süvari birliklerinde görev almış ve defalarca sıcak temas sağlamıştır.

 

            Düşmanın İzmir den denize dökülmesinde bizzat bulunmus, Hükümet konağındaki Yunan Bayrağını indirip Türk Bayrağını  aşılmasına şahitlik etmişdir. Bilahare Manisa ve Akhisar’dan geçerek Bandırma , İstanbul ve Trakya ya geçmiştir.24 Temmus 1923 Lozan Antlaşmasını İsmet İnonü’nün imzalamasıyla ve İsmet Inönü’nün Yurda dönüşü  mütakip  emsalleriyle beraber terhis olmuştur. En az 3 yıl askerlik yapmıştır. ( 1972- Yılında Anılarını bizat kendisi , gelini Buket Kaymak’a anlatmış ve göz yaşlarını tutamamıştır.)

            Gazi Salih Kaymak 18 yaşında evlenmiş bu evlilikten 4 çocuğu olmuştur. Askerden geldikten sonra 1926-1930 ilk portakal bahçesini yetiştirmiştir. 1943-1945  yıllarında Kumluca’da ilk öğretmen evini  yaptıran Gazi Salih Kaymak ileriki yıllarda Muhtarlık yapmıştır. 1956-1960 Yıllarında Kumluca Belediyesi Meclis Üyesi  ( Encümen ) seçilmiştir.

            Gazi Salih Kaymak bir anısında söyle anlatır. “ Zamanımın  çogunu  kitap okuyarak geçiriyordum. Çok degişik kitaplar, tarih dini  cografya gibi,. Kumluca Kaymakamına şikayet  etmişler. Kitap okuyor diye. Kumluca kaymakamı  ziyaretime geldi ve uzunca sohbet den sonra ziyaret sebebini  sordum. Kaymakam kitap okuduğunu duydum dedi. Kitaplığımı açtım ve buyur kaymakam dedim. Nasıl olursa olsun kitap kitap dır.Kaymakam durumu anladı ve  kalkmak için müsaade istedi “

            Gazi Salih Kaymak Devleti emsalleri gibi onada onur dolu İSTİKLAL  MADALYASI takmıştır. Onu bayramlarda yakasına takarak gururla o günleri yadetmiştir.

 

 

Konular

© Copyright-2018 Tüm Hakları Saklıdır - Alakır Dergisi