Antalya Valisi Antalya'daki Carettaları Koruma Altına Aldı

Antalya Valisi Antalya'daki Carettaları Koruma Altına Aldı

Dünya’nın en güzel sahili Çıralı’dakı Carettalar Vali korumasında Antalya’nın ünlü Çıralı sahilindeki yuvalarından çıkan yavru caretta carettalar, mavi sularla buluşturuldu. Vali Münir Karaloğu, “Bu plajların sadece bizim olmadığını bilmemiz gerek” dedi. Antalya’nın dünyaca ünlü iki sahili Çıralı ve Olimpos'ta Caretta Caretta'ların yuvalama alanı sayısı, kumsallarda çadır kurmak, ateş yakmak, eğlence partileri düzenlemenin yasaklanması ve gönüllü 15 köylünün sabaha kadar nöbetleriyle 3,5 ayda 150'ye yükseldi.

            Antalya'nın Kemer ilçesinde yan yana olan Çıralı ve Olimpos sahillerinde, nesli tehlike altındaki Caretta caretta türü deniz kaplumbağaları için konulan önlemler sayesinde kısa sürede olumlu sonuçlar alındı. Önceki yıllarda iki tatil beldesine gelen ziyaretçilerin sahilde çadır kurmaları, geceleri ateş yakıp eğlence partileri düzenlemeleri, araçlarla kumsala giriş gibi nedenlerle, Caretta caretta'ların 3,5 aylık yumurtlama dönemlerinde yuva sayısı 140'lardan 74'e kadar gerilemişti. 3,7 kilometrelik Çıralı sahilinde yuva sayısı yarıya düşerken, 300 metrelik Olimpos sahilinde ise tamamen yok olmuştu. Caretta caretta yuvaları için Çıralı ve Olimpos esnafı ve halkının da içinde olduğu, Kemer Kaymakam’lığı, Kemer Belediyesi, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü kurumlarının da desteklediği Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu, nisan ayından itibaren çeşitli önlemler aldı ve tatilcileri bilgilendirme faaliyetleri başlattı. Bu kapsamda İlçe Jandarma Komutanligi'nin da destegiyle, iki sahilde çadır kurmak, ateş yakmak, eğlence partileri düzenlemek ve araç girişleri yasaklandı.

Ayrıca broşürler ve çeşitli faaliyetlerle de iki sahilin nesli tehlike altında olan Caretta caretta'ların yuvalama alanı olduğu yönünde bilgilendirici ve farkındalık yaratıcı çalışmalar yapıldı. Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz, alınan önlemler ve hava şartlarına da bağlı olarak bu yıl ilk yuvanın 29 Nisan'da oluştuğunu belirtti. Bu rakamın sevindirici olduğunu ve rekora doğru gittiğini kaydeden Elginöz, "Tüm yuvalar, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü'nün destekleriyle her gün saat 05.00'ten itibaren 3 kişilik yuva ekibimiz tarafindan koruma altına alınıyor. Gece boyunca da esnafımız ve halkımızın maaşını karşıladığı 1 kişi ve 15'e yakın gönüllümüzle sabaha kadar sahil boyunca nöbetlerimiz sürüyor" dedi. Çıralı sahilinde sevindirici gelişmeler yaşanırken Olimpos sahilinde ise bir dönem 17'ye kadar çıkan yuva sayısının sıfıra düştüğünü hatırlatan Diş Hekimi Erdal Elginöz, "Olimpos sahilinde de aynı şekilde ateş yakılması, çadır kurulması, araç girişi ve eğlence partileri sona erdi. Artık yapılmıyor. Ancak yaptığımız gözlemlerde sahile geceleri Caretta caretta'lar çıkıyor fakat yumurtalarını bırakmadan geri dönüp gidiyorlar. Sanırım, bu sahilde ateş yakma olayları çok fazlaydı ve kumu kazınca altından kömür ve kül çıkıyor ve yumurta bırakmaktan vazgeçiyor. Bu yıl Olımpos'a yumurta bırakan kaplumbağa olmadı, Bu yıl çalışmalara Başkan Diş Hekimi Erdal Elginöz, Dr Şafak Özdemir, Köy sakinlerinden Yılların Duayen caretta’cısı Bayram Kütle, Mustafa Köylüoğlu,Emekli Öğretmen İsmail Tunalı, Semih İtaatli, Güngör Akkelle, Uğur Aksoy Semra Çalışkan , Faika Nuran Yeşildağ, Gürol Kapkın, İhsan Akdemir ve Alakır Dergisi Editörü Mehmet Başar Katıldılar. Caretta caretta yavrularının zorlu yolculuklarına Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve çok sayıda turist de eşlik etti. Karaloğlu, Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi üyesi olan ve çevresinde 'caretta babası' olarak tanınan Bayram Kütle ile yuvaları açtı. Yuvalardan çıkan yavruların tespiti yapılarak vatandaşlar bilgilendirildi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu "Buradan çıkan yavrular 20-25 yıl sonra yumurtlamak için geri geliyor. Bu sahilleri kullanacağiz ama bu sahillerde bizim kadar yaşama hakkı olan başka canlılar var. Onların yasam haklarına da saygı duyacağız. Herkes bu plajları başka canlıların da kullandığını bilmeli. Belirlenen yuvalara kesinlikle dokunmamalı." diye konuştu.

 

Konular

© Copyright-2018 Tüm Hakları Saklıdır - Alakır Dergisi