Likya Lalesi

Likya Lalesi

DAĞ LALESİ

Anadolu’nun  belli bölgelerinde görülen çeşitleri vardır.  Genelde Güneyde Toroslarda 1000 m ile 2700 m arasında görülen dağ lalesi endemik çeşit olup nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

 Likya lalesi olarak bilinen, yaprakları, mızrak şeklinde, dalgalı kenarlı, gri-yeşil yaprakları ve orta-ilkbaharda, siyah merkezleri olan kâse veya kase şeklinde, kırmızı çiçekler ile doğrusal, kümelenme oluşturan, değişken, soğanlı çok yıllık bir bitkidir.

Karların erimesinin ardından  uyanıp büyüyen Likya lalesi  kırmızı gizemli çiçeğiyle  görülmeye değer. Çok az görülen ve adeta  gizlenen bu lale türü  yaz gelip insanlar yaylalara çıkmadan   gelecek bahar uyanmak üzere tekrar yıllık uykusuna geçmektedir. Resimlerde görülen laleler erken baharda Dibek Milli parkında görülmüştür. Zaman zaman sedir ormanlarının arasında gözük se de  genelde Daha yüksek kırları kendine yaşam alanı seçmiştir.

Bütün Anadolu da göze çarpan bu lale çeşidi yer ve çoğrafya  değişikliğine göre azda olsa   görüntü değişikliği  görülmektedir. Antalya ve Muğla bölgesinde görülen Lale çeşidi   gizemlidir. Bu bölgedeki laleye “ Likya lale “ si denmektedir. lycica, mızrak şeklinde, dalgalı kenarlı, gri-yeşil yaprakları ve orta-ilkbaharda, siyah merkezleri olan kâse veya kase şeklinde, kırmızı veya sarı çiçekler ile doğrusal, kümelenme oluşturan, değişken, soğanlı çok yıllık bir bitkidir.

 

Konular

© Copyright-2018 Tüm Hakları Saklıdır - Alakır Dergisi