Kaş'tan Meis'e Yolculuk

Kaş'tan Meis'e Yolculuk

Meis Adası Kaş’a 20 dakika uzaklıkta. Yunanca Kastellorizo, resmi olarak Megisti ve bizim Meis Adası olarak bildiğimiz adanın ismi Yunancada göz anlamına geliyor.

 

Kaş ve Göz

Kaş’ın manzarası, gidenler bilir dillere destandır. Karşıdan baktığınızda denizin ortasındaki ada Meis, Yunanca’da ‘Göz’ anlamına gelir. Deyim yerindeyse kaş ile göz gibidir bu iki yerleşim yeri. Birbirine çok yakın bir o kadar da uzak… Rumların yaşadığı bu güzel ada gerek mimarisiyle gerekse misafirperverliğiyle herkesi kendisine hayran bırakır. Yani Kaş ile Göz birbirlerine bakıyor ve kardeşçe yaşıyor çok uzun zamandan bu yana… Meis Adası Kaş’a 20 dakika uzaklıkta. Her gün feribot seferlerinin düzenlendiği adanın Kaş’a mesafesi 1 deniz mili... Adanın nüfusu kışın yaklaşık 400 yaz aylarında ise bu rakam bine kadar çıkıyor. Yunanca Kastellorizo, resmi olarak Megisti ve biz Meis Adası diyoruz. Kaş’la birbirine yakın olduğu kadar benzerlikleri de olan Meis adasında kilise, müze, küçük bir hastane, banka ve gümrüksüz satış dükkânı bulunuyor. Adada iki önemli kilise bulunuyor. Ayrıca adalılar alışverşlerini Rodos’tan ve Atina’dan yapıyorlar. Ada da bir hava limanı da bulunuyor. Ada da pansiyon ve otellerde konaklayabilir, her çeşit balığın yapıldığı restoranlarında deniz ürünleri yiyebilirsiniz.

 

MEİS’TE GEZİLECEK YERLER

Ada’nın tarihi ise çok ilginç olup gezenlere bu tarihini farklı antik kalıntılarıyla sergilemektedir. Görülmesi gereken yerler; Müzeye dönüştürülmüş olan Osmanlı Camii, St John Şovalyeleri’nin Kalesi, Likya Kaya Mezarı, Arkeoloji Müzesi, Aziz Konstantin ve Eleni Kilisesi, Paleokastro Kalesi ve Mavi Mağara şeklinde sıralanabilir.Meis küçücük bir ada olduğu için haliyle gezilecek yerler de çok değil. Adadaki Osmanlı zamanından kalma camiden başlayabilirsiniz gezmeye. 1755 yılında inşa edilen cami, artık etnografya müzesi olarak kullanılıyor. Sonra adanın 14. yüzyılda inşa edilmiş kalesine çıkabilirsiniz. Kiliseleri gezebilirsiniz.

 

MEİS’TE DENİZE NEREDE GİRİLİR?

Adada denize girmek için, caminin yanından ya da küçük bir adacık olan Aya Yorgi Koyu’ndan başlayabilirsiniz. Aya Yorgi Koyu’na deniz taksiyle gidiliyor. Ücreti gidiş dönüş 5 Euro. Merkezde her yerde göreceksiniz bu deniz taksileri. Anlaştığınız saatte sizi tekrar geri alıyorlar. Aya Yorgi’nin kum ya da taş bir plajı yok, merdivenle iniliyor denize ama su tertemiz ve rengi de mükemmel. Küçük şirin bir kilisesi ve bir de tavernası var. İşletmecisi de Türk. Huzurlu, sakin bir plaj. Tek eksiği arka planda çalması gereken Yunan müzikleri. Güneşlenmek, kitap okumak için ideal. Aynı deniz taksilerle Meis’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden Mavi Mağara’ya da gidiliyor. Onun için de ekstra bir 10 Euro daha ödemek gerekiyor. Mağaranın içinde denizin rengi, göz alıcı bir mavi renge sahip.

 

Meis’e gidiş

Meis’e giderken gümrükten geçiliyor. Kalkıştan en az yarım saat önce pasaportlar görevlilere teslim ediliyor. Yurtdışı çıkış harç ücreti de onlara ödeniyor. Feribota binerken pasaportları çıkış damgası basılmış halde geri veriyorlar. Aynı şekilde Meis’e geçince de gümrük işlemlerine gerekiyor. Feribottan inerken pasaportlar görevlilere veriliyor, akşam 16:00’da dönüş esnasında Yunanistan’a giriş çıkış damgaları basılmış halde geri veriyorlar.

Meis’e gitmek için Schengen vizesi gerekiyor. Schengen vizeniz yoksa eğer, kapıda vize alınması gerekiyor.

 

Adanın tarihi

Önemli bir not ekleyecek olursak; 1. Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında Osmanlı ordusunun başındaki Alman Limon Wonsanders gizli bir emirle Meis Adası’na yaklaşan İngiliz ve Fransız gemilerinin batırılması için gizli bir emir verir. Gelen emir üzerine topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul 30 arkadaşıyla birlikte Aydın’dan yürüyerek hareket ederek 2 ay boyunca 4 dağ topunu külleleri ve malzemeleri Antalya’nın Kaş bölgesinde Meis Adası’nın tam karşısında bulunan Kepez Burnu’na taşıyarak bu topların montajını yaptırır. Aralık 2016’da top atışına başlayan Ertuğrul, İngiliz ıçak gemisi HMS Been My Chree gemisini 36 dakikada sulara gömdü. Aynı gün 200 yakın yelkenli ve sandalda aynı şekilde batırıldı. Müttefik donanmasına büyük zarar verdi.

Rengarenklego gibi evleri, berrak denizi, tarihi yapısıyla çevrili daracık sokakları, Ege – Akdeniz mutfağına benzer zengin mutfak kültürü ve sahil boyunca sıralanmış birbirinden güzel kafeleri, restoranları ile çarpıcı güzellikte bir yer Meis Adası. Burası Yunanistan’ın en küçük adasıdır ve Kaş’ın karşı kıyısında yer alır.

Meis (Kızılhisar, Kastellorizo, resmi olarak: Megisti, İtalyanca: Castelrosso), Doğu Akdeniz’de Yunanistan‘a bağlı Oniki Ada (Dodekanesos) ilinde bir ada. Meis Adası Türkiye kıyılarından (Kaş, Antalya) sadece 2.1 km uzaklıktadır. Yüzölçümü 7,3 km²’dir.

Meis Adası‘ndaki tek yerleşim yeri olan Kastellorizo (Megisti ya da Meis), St. Jean Şövalyeleri’nin buradaki kızıl kayalardan ötürü Meis Adası‘na verdikleri Château-Roux (Kızıl Şato) adının bozulmuş biçimidir. St. Jean Şövalyelerinden sonra Meis Adası sırasıyla Mısır, Napoli ve 1512’de Osmanlı egemenliğine girdi. Osmanlılar kısa aralıklar dışında 1915’e değin Meis Adası‘nı ellerinde tuttular. I. Dünya Savaşı sırasında Fransızların eline geçen Meis Adası Lozan Antlaşması (1923) ile İtalya’ya verildi. İkinci Dünya Savaşı sonrasında (1948) ise Oniki Ada‘yla birlikte Yunanistan’a bağlandı.

Az miktarda üzüm ve zeytin yetiştirilen Meis Adası‘nda en önemli uğraş sünger avcılığıdır. Kıyıları son derece girintili çıkıntılı ve sarp olan Meis Adası‘na yalnızca doğu kıyısından girilebilir. Tek yerleşim de bu kıyıdaki Kastellorizon (Megisti) köyüdür.

Rodos’la feribot ve havayolu bağlantısı vardır. Bunun dışında her gün Antalya‘nın Kaş ilçesinden hareket eden vapurlarla Meis şehrine gitmek mümkündür. Meis Adası‘nda bir havaalanı vardır. Meis Adası‘nda yalnızca havaalanı ile Megisti arasında uçak seferleri vardır.

 

Konular

© Copyright-2018 Tüm Hakları Saklıdır - Alakır Dergisi